top of page
orchestra_monsters_poster.jpg

Orchestra Monsters

 

Bu korkunç ve sevimli müzisyenlerden oluşan "Orchestra Monsters" sergisi, Bilkent Senfoni Orkestrası'nın 2019-20  sezonunda gerçekleştirdiği Cadılar Bayramı Konseri fikriyle ortaya çıktı ve ilk kez 2019 yılında Bilkent Konser Salonu’nda sergilendi.

Cadılar Bayramı günümüzde Batılı ülkeler tarafından kutlanıyor olsa da eski dönemlerde pek çok kültürde farklı isimler, benzer ritüellerle yaşanmış. Tanrılara, atalara saygı niteliğindeki kurban törenleriyle başlayan gelenek; mezarlara çiçekler, yiyecekler bırakma şeklinde ölüleri anma gününe dönüşmüş. İnsanlar ölümü korkutmak, kendilerinden uzak tutmak amacıyla kostüm ve makyajlarla ürkütücü görünmeye çalışmışlar. Cadılar Bayramı zamanla eğlenceli bir festivale dönüşmüş. Ancak kökeninde insanın varoluşsal en temel sorunu ölüm düşüncesi bulunuyor. Bana göre; ölüm korkusu aslında tümüyle yok olma, unutulma kaygısı... Ölümsüzlüğe ulaşmamıza ise birkaç adım daha var. O güne kadar kimilerimiz soyunu geleceğe taşıma, kimilerimizse eserleriyle ölümsüzleşme çabasında.

 

Orchestra Monsters, yeni tablolar ve karakterlerin öykülerinin eklenmesiyle Kasım 2022'de Datça Liman Sergi Salonu'nda yeniden sergilendi. Eserlere online mağazalardan ulaşılabilir.

Sanal sergi

mevsimler afis.jpg

Mevsimler

 

Yolu Vivaldi ile kesişen bir su damlasının öyküsü

 

Mevsim ilkbahar;

Antonio Vivaldi, Venedik dolaylarındaki çiftlik evinde Dört Mevsim başlıklı keman konçertolarını besteliyor...

Yağmur yağıyor,

Ve kahramanımız su damlası, tam da üstadın penceresinin önüne düşüyor...

 

Öykü böyle başlıyor, Mevsimler’de.

 

Kumaşlara boyanmış resimlerde; zamanın ve doğanın döngüsüne uyum sağlama düşüncesi, suyun akışkanlığıyla idealize ediliyor. 13 tablodan oluşan, bir çeşit müzikli masal olan bu seri, masalları gerçeklik boyutundan ayıran zaman kavramına çocuksu bir bakış atıyor.

 

“Ömrün ve anın akışı içinde...” diyerek sözü bitiriyor Mevsimler; masalların en ünlüsü Binbir Gece Masalları’nın başlangıcına atıfta bulunarak.

Kısa tanıtım filmi

Sanal sergi

 

afis-bks.jpg

Cesur Pembe Kedi Müziğin Peşinde

 

“Çok düşünen, çok sorgulayan, çok meraklı bir kedi. Cesur mu, cesur...” böyle başlıyor Cesur Pembe Kedi’nin varoluşu.

 

Sıradışı bir kedi, sıradışı bir sergiye konu oluyor. Duyduğu esrarengiz müziğin peşinden giden meraklı kedinin bir günü anlatılıyor tablolarda. Kumaşlara boyanmış resimlerle, bir dizi  öykü aktarılıyor.

 

Yelda Cavga ile Sevda Cenap And Müzik Vakfı Genel Sekreteri Pınar Alpay Yüksel’in ortak projesi olan bu sergi, vakfın ders odalarının yeniden düzenlenmesi fikriyle oluştu. Yelda Cavga’nın ilk kişisel sergisi olan Cesur Pembe Kedi, 2018’in Ocak-Mart aylarında And Sanat’ta, Nisan ayında 35. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında Bilkent Konser Salonu’nda, Ağustos ayında TAV Galeri Ankara'da; 2022 yılında Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında And Cafe'de sergilendi.

 

Bir çeşit müzikli masal olan seri, özellikle küçük yaştaki kursiyerlerin ilgisini çekmek, araştırmaya ve öğrenmeye teşvik etmek için planlandı. Öykülerde masal ve efsane kahramanlarına rastlanırken, önemli bestecilerin eserleri de ipuçlarıyla bilmece tadında sunuluyor. Tablolar SCA Müzik Vakfı Koleksiyonunda yer alıyor.

Kısa tanıtım filmi

bottom of page