top of page
DSCN8248.jpg

 

"Herşey böyle başladı...

Bir yaz sabahı başladı herşey.

Annem dikiş dikmek için malzemelerini çıkardığında...

Yumuşacık, rengarenk kumaşlara dayanamadım.

Ve içlerine usulca sızdım, güneş tüylerimi sıcacık yalarken...

 

Uyuyakalmışım..." diyor,

Yelda Cavga'nın ilk göz ağrısı Merlin.

IMG_9156.jpeg

"Merlin benim için; kedilere, yaşama, doğaya ve bilgeliğe olan saygımın sembolüdür" diyen  Yelda Cavga 1969 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 1980 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Keman Sanat Dalında başladı. 1991’de Nota Yazım ve Basım Sanat Dalından mezun oldu. Uzun yıllar Türk bestecilerinin ve TRT Müzik Dairesinin notalarını yazdı, birçok kitabı basıldı. 1995 yılında Bilkent Üniversitesinde A.A. Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merkezinde göreve başladı. 26 yıl boyunca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Bilkent Senfoni Orkestrasında pek çok görev üstlendi, Bilkent Anadolu Müzik Festivali Genel Koordinatörlüğünü yaptı. Yayın Koordinatörü olarak 30’un üzerinde CD’yi ve 3 kitabı yayına hazırladı. UMAG-Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı yazma seminerlerinde Mehmet Eroğlu, Gürsel Korat, Ahmet İnam, Çiğdem Ülker ve Ahmet Özer ile çalıştı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin Resim Okuma ve Üslup Tarihi Eğitimi seminerlerini tamamladı. Opus klasik müzik dergisinin Ankara Temsilciliğini yaptı.

 

Kumaşlarla ve renklerle oynamaya patchwork ile başladı. 2011 yılında kendi tasarımlarını sunduğu Merlin Akademi markasını yarattı. İlk kişisel sergisi “Cesur Pembe Kedi”de, duyduğu esrarengiz müziğin peşinden giden meraklı bir kedinin yolculuğunu anlattı. Pınar Alpay Yüksel ile ortak proje olan bu seri Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Koleksiyonundadır.

İkinci sergisi “Mevsimler”de, yolu Vivaldi ile kesişen bir su damlasının öyküsünü anlattı. Üçüncü sergisi “Orchestra Monsters”da müzisyen bebeklere hayat verdi.

 

Aydın Mecid ile birlikte yaptığı Nazım Hikmet’in Ferhad ile Şirin uyarlaması (iki anlatıcı ve orkestra için senfonik piyes) Eylül 2018’de Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından Bilkent Odeon’da sahnelendi. 2021 yılında emekli olarak Datça’ya yerleşti. Ersin Onay'ın Umudun Sesi kitabını yayına hazırladı (Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Yayınları, 2021). Orchestra Monsters serisi yeni bebeklerle 31 Ekim-6 Kasım 2022 tarihlerinde Datça Sergi Salonunda sergilenecektir.

 

Kişisel Sergiler:

Cesur Pembe Kedi

And Sanat, Ocak-Mart 2018

Bilkent Konser Salonu, Nisan 2018, 35. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında    

TAV Galeri Ankara, Ağustos 2018

And Cafe, Mayıs-Haziran 2022, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında

Mevsimler                    

Bilkent Konser Salonu, Mart-Nisan 2019

Orchestra Monsters              

Bilkent Konser Salonu, Ekim-Kasım 2019

Datça Liman Sanat Galerisi, Kasım 2022

Marmaris Armutalan Kültür Merkezi, Mart 2023, 18. Kadın ve Sanat Festivali kapsamında

bottom of page